Modelové řady vozů LADA

VAZ 2101, 2102, 2103, 2106 – „Žiguli”

První vozy sjely z montážní linky v roce 1970. Jednalo se o typ VAZ 2101, u nás prodávaný pod obchodním označením Žiguli, později Lada 1200. Vozidlo konstrukčně vycházelo z automobilu roku 1966 – Fiatu 124. Oproti italské předloze byl zesílen podvozek a karoserie, vůz dostal nový motor s rozvodem OHC.

Již rok po záhajení výroby typu 2101 opouští montážní pás kombi VAZ 2102. Oba typy patřily 15 let k nejprodávanějším a nejoblíbenějším vozidlům u nás. Záhy sjíždí z třetí montážní linky togliattského závodu typ VAZ 2103 a v roce 1974 rozšiřuje automobilka typovou řadu o VAZ 21011. Světlo světa spatřila „vlajková loď” – VAZ 2106.

VAZ 2101, 02, 03, 06

VAZ 2104, 2105, 2107 – „Nova”, „Riva”

S novými zákonnými předpisy se zvyšovaly i bezpečnostní a ekologické nároky, a tudíž i požadavky na složení škodlivin ve výfukových plynech, a tak se měnily především palivové součástky. Současně s novým karburátorem Ozon přichází modernizace automobilu. V roce 1982 se rozšiřuje nabídka o typ VAZ 2105. Poprvé zde byl u ruského automobilu použit motor OHC s pohonem vačkového hřídele ozubeným řemenem. Po ní následoval typ VAZ 2107 jako ukončení typové řady, na jejímž počátku byl VAZ 2101, s nímž má 2107 zhruba 80% společných dílů. Odlišnosti jsou především v komfortnějším vybavení interiéru. Na světě je v té době již VAZ 2104, který si získal oblibu pro svou prostornost a nízkou cenu. S drobnými úpravami se dovážel dosud jako VAZ 21044i s motorem o obsahu 1,7 litru opatřeným jednobodovým vstřikováním.

VAZ 2104, 05, 07

Automobily typové řady VAZ 2101 — 2107 se vyvážely do mnoha zemí světa. Kromě zemí spřátelených se Sovětským svazem byly Lady exportovány i do zemí západních, jako jsou Velká Británie (modifikace s pravostraným řízením), Finsko, Německo, Kanada nebo Austrálie.

VAZ 2108, 2109, 21099 - Lada Samara, Sagona, Forma

V roce 1984 z bran Togliattské automobilky vyjel automobil zcela nové konstrukce, kompaktní dvouprostorový třídveřový hatchback s předním pohonem a motorem napříč, který se stal do budoucna výchozí platformou pro mnoho dalších modelů až do současnosti. Později byla modelová paleta rozšířena i o pětidvéřové provedení a nakonec i klasický čtyřdveřový sedan. Pro nový vůz byl vyvinut rovněž zcela nový motor moderní konstrukce s rozvodem OHC poháněným ozubeným řemenem. Blok motoru je litinový, hlava válců z hliníkové slitiny. Tento motor byl a je vyráběn v mnoha verzích, o zdvihových objemech 1,1; 1,3; 1,5 a 1,6 litru, zpočátku přípravu směsi obstarával karburátor, pozdější modely měly již vícebodové vstřikování paliva. Na motor navazovala čtyř nebo pětistupňová převodovka. Raritou jsou vozy upravené francouzským dovozcem, který vůz vybavil naftovým agregátem 1,5 l, který pocházel od koncernu PSA.

VAZ 2108, 08, 099

Pro západní trhy byly v devadesátých letech Samary produkovány ve Finské továrně Valmet, kde sjížděli z pásů např. vedle Saabů 900 cabrio či Porsche Boxster. Tyto Samary, s přídomkem Baltic, se vyznačovaly lepší kvalitou zpracování i lepší výbavou, ve které nechyběl ani airbag řidiče. Přestože na evropských trzích se Samara přestala prodávat v druhé polovině devadesátých let, tak v Rusku její produkce pokračovala dál a počátkem nového tisíciletí se Samara dočkala dokonce rozsáhlé modernizace, kdy byla pozměněna především přední partie, zadní světla a palubní deska, tento model, označovaný jako Samara 2, pohání výhradně osmiventilový agregát o obsahu 1,6 litru. Výroba první generace skončila v roce 2004, druhá generace se vyrábí do současnosti.

VAZ 1111 Oka

Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let započal vývoj nového lidového miniautomobilu, který byl představen veřejnosti v roce 1988. Čtyřmístný třídveřový vůz poháněl prostřednictvím čtyřstupňové převodovky dvouválcový motor odvozený z motoru 2108. Automobil inspirovaný vozem Daihatsu Cuore a využívající mnoha komponent ostatních modelových řad Lady byl vyráběn i v továrnách SeAZ, Kamaz a ZMA a po dlouhá léta držel rekord nejlevnějšího nového automobilu na světě.

VAZ 1111

Výroba byla ukončena v Togliatti již v roce 1994, v ostatních závodech pak definitivně až v roce 2005.

VAZ 2110, 2111, 2112 - Lada 110, 111, 112

Novou generací automobilů VAZ byla řada 2110, lidově desítka. Model byl vyvinut ještě za sovětské éry v osmdesátých letech jako moderní "elektronické" vozidlo, ale vzhledem k politickým a společenským změnám počátkem devadesátých let a z toho plynoucí nestabilní hospodářské situace se tento sedan s nápadně oblými tvary dostal do výroby až v polovině devadesátých let a na západní trhy dokonce až v roce 1998, kdy již stihnul zastarat. Tíživá situace automobilky v tomto období se navíc projevila i v kvalitě montáže a tak je tento model více než kterýkoliv jiný proslulý především velmi špatným dílenským zpracováním, byť se postupem času zlepšovalo. Kromě zmíněného sedanu byl v nabídce ještě hatchback, kombi a malosériově vyráběné třídveřové kupé. Vůz poháněla patnáctistovka známá již ze Samary, kterou doplňovala šestnáctiventilová verze téhož agregátu, na jejímž vývoji se podílela automobilka Porsche. Ke konci výroby byl zdvihový objem obou verzí agregátu zvětšen na 1,6 litru. Převodovka byla výhradně pětistupňová, ručně řazená. Automobil měl na svou dobu a cenovou kategorii poměrně bohatou základní výbavu čítající mj. centrální zamykání, elektrické ovládání předních i zadních oken, elektrické odjišťování víka zavazadlového prostoru, systém automatické regulace topení, nebo systém palubní kontroly, nicméně na druhou stranu vozu bohužel chyběla výbava běžná u konkurence, tedy posilovač řízení, vzduchové vaky, klimatizace nebo ABS. Některých těchto prvků se desítka dočkala až v samotném konci výroby nebo se objevily až v jejím nástupci.

VAZ 2110, 11, 12

Kuriozitou jsou vozy homologační série pro automobilový sport, které jsou vybaveny kompletním poháněcím ústrojím Opel s šestnáctiventilovým dvoulitrem, poněkud rozšířenější jsou sedany s prodlouženým rozvorem a označením "Premier". Po ukončení výroby v Togliatti v roce 2009 je desítková řada dále licenčně produkována urajinskou automobilkou Bogdan pod vlastním jménem, která nabídku doplnila i o zajímavou užitkovou dvoumístnou verzi furgon.

VAZ 1117, 1118, 1119 - Lada Kalina

V devadesátých letech, kdy AvtoVAZ úzce spolupracoval s americkým koncernem General Motors, vznikla snaha o modernizaci a doplnění výrobního programu ruské automobilky o malý vůz, původně padlo rozhodnutí vyrábět licenčně Opel Corsa B upravený pro ruské podmínky. Vzhledem k postupnému útlumu a následnému ukončení spolupráce s GM však došlo k přehodnocení projektu. Byla vyvinuta vlastní karoserie ve třech modifikacích, která však do značné míry zůstala inspirovaná právě Corsou druhé a třetí generace. Po technické stránce vůz využívá osvědčených komponentů z modelů 2110 a Samara. Tedy k jeho pohonu dlouhou dobu sloužila pouze osmiventilová šestnáctistovka známá z posledních modifikací desítky, až později ji nahradil nový motor 1,4 16v odvozený od silnějšího agregátu 1,6 16v, který se však do Kalin dostal pouze ve speciální verzi Sport. Převodovka je výhradně pětistupňová, ručně řazená. Pro vůz vyráběný jako sedan, pětidveřový kompaktní hatchback nebo malé kombi byla vystavěna zcela nová samostatná výrobní linka vybavená moderním zařízením, také z toho důvodu byl příchod této modelové řady prezentován jako první vůz z Togliatti po mnoha letech opět na úrovni západní konkurence. Bohužel se však i zde opět podepsala dlouhá doba náběhu do sériové výroby, vždyť prototypy, prezentované pět let před zahájením výroby do té doby musely projít dvěma facelifty, než se první vozy dostaly k zákazníkům.

VAZ 1117, 18, 19

Na západních trzích vůz pokračoval v tradici započaté desítkou, tedy již v základním provedení dostal kupující solidní výbavu čítající například elektrické stahování předních oken a zrcátek, dálkové centrální zamykání apod., poněkud nesmyslnou se ale v té době jevila absence opěrek hlavy na zadních sedadlech. Přesto měl vůz na rozdíl od předchozích modelů bezpečnostní a komfortní výbavu odpovídající konkurenci, tedy např. čelní bezpečnostní vaky a posilovač řízení, později i ABS a klimatizaci. Výroba sedanu byla ukončena v roce 2011 s náběhem nového ruského "národního" automobilu, Lady Granta. Produkce hatchbacku a kombi dále pokračuje.

Lada 2170, 2171, 2172 Priora

Ačkoli výrobcem původně proklamovaná jako zcela nový automobil, ve skutečnosti se jedná o důkladnou modernizaci desítkové řady, což je ostatně patrné po prvním pohledu na střední část vozu. Vůz produkovaný od roku 2007 je nabízen ve stejných karosářských verzích jako jeho předchůdce, tedy sedan, pětidveřový hatchback, kombi a třídveřové kupé. Změn doznala především přední a zadní partie vozu, interiér dostal zcela novou palubní desku a výplně dveří. Vůz pohání šestnáctiventilový motor o objemu 1,6 litru o výkonu 72 kW, který je další evolucí agregátů známých z řady 2110. Na některých trzích je v nabídce i jeho osmiventilová verze, známá především z Kaliny. Pasivní bezpečnost byla vylepšena zesílením karoserie v kritických uzlech a změnou bočních výztuh ve dveřích, standardně se dodává vzduchový vak řidiče a spolujezdce. Vůz si z desítky zachoval bohatou komfortní výbavu, která je nabízena bez příplatků, posilovač řízení je nově elektrický a vůz může být vybaven klimatizací či ABS. Zajímavá je možnost (zatím pouze v Rusku) vybavení vozu vestavěnou satelitní hybridní navigací, která dokáže využívat kromě dnes obvyklého amerického systému GPS i ruský GLONASS. Priora, spolu s Kalinou jsou prvními modely automobilky, které používají u nás známé obchodní označení Lada i na domácím ruském trhu.

Lada 2190 Granta

Vůz vyráběný od konce roku 2011, jehož poněkud zvláštní jméno bylo vybráno v ruské celonárodní anketě, je prvním novým modelem automobilky představeným po vstupu Renaultu. Má se stát novým ruským "národním" automobilem a nahradit tak již letité klasické modely 2104, 2107 a Samara 2, které jsou stále ve výrobě. Automobil byl odvozen z Kaliny, jejíž hlavní technické skupiny přebírá. Při konstrukci byl kladen důraz především na jednoduchost a snížení nákladů na výrobu, cena základní verze by se tak měla pohybovat i na západních trzích okolo 6000 €. Pro pohon se v současnosti počítá se třemi agregáty, všemi o objemu 1,6. Jedná se o známé osmi a šestnáctiventilové motory z Kaliny a Priory. Hlavní prim by však měl hrát modernizovaný agregát 1,6 s osmi ventily a tzv. lehkou pístní skupinou, který byl speciálně vyvinut pro Grantu. Spekuluje se i o tom, že by se tento motor měl objevit i v některých modelech Dacie a Renaultu, stejně tak je prozatím spekulací, že i samotná Granta by mohla být v budoucnu na některých trzích nabízena pod některou značkou patřící pod Renault. Vůz je zatím k dispozici jako sedan, do budoucna se ještě počítá s pětidveřovým liftbackem, pětidveřový hatchback a malé kombi by naopak mělo zůstat pod jménem Kalina, byť s pozměněnou zádí a přídí shodnou s novou Grantou. Rovněž se předpokládá na přání možnost zástavby čtyřstupňové automatické převodovky klasické konstrukce s hydrodynamickým měničem, která by pocházela od japonské společnosti Jatco, jenž svoje výrobky dodává zejména automobilce Nissan.

Lada Largus - projekt RF 90

Sériová výroba by měla začít v druhé polovině roku 2012, V podstatě se bude jednat o licenční výrobu Dacie Logan MCV v osobní i užitkové verzi, pravděpodobně model bude nabízen pouze na ruském trhu, případně některých dalších přilehlých odbytištích. Vůz, který má oproti originálu pouze mírně pozměněnou přední masku s nárazníkem a interiér, bude prozatím k dispozici pouze se zážehovým motorem Renault 1,6 16v, do budoucna se uvažuje o zástavbě vlastní pohonné jednotky Lada.

Napsal a dodal: Želvotron

Novinky

Vyjádření Ladaklub CS, o.s.


Ladaklub CS, o.s., sdružující majitele vozidel Lada, je plně apolitický. S vojenskou agresí páchanou Ruskými vojsky na Ukrajině nesouhlasíme a vyjadřujeme maximální podporu svobodné Ukrajině. Sláva Ukrajině!
 

Srazy

Nadcházející srazy


Poslední sraz

 

Insignie

Klubová vlajka

club flag
 

Vzhled